asznos Infók: Természetesen nem teljes az anyag, hiszen
minden folyamatosan változhat, illetve még mi sem tudtuk feldolgozni a teljes
anyagot. Rövidesen bővítjük még!


Utazás:

- Mi az alábbi útvonalon jutottunk el Saint Jean Pied d’Port-ba:


1. Repülővel Ferihegyről Párizsig (Wizzair fapadossal mentünk nagyon baráti áron. Kinéztük a Wizzair honlapján a megfelelő járatot, majd hitelkártya híján telefonon adtuk fel a megrendelést és átutalással egyenlítettük ki a repülőjegy árát és az egyéb díjakat, az ügyintéző által megadott kód feltüntetésével.)
2. A fapados gépek nagy többsége a Beauvais ("Buvé") reptéren száll le, ami 80 km-re van Párizstól. A reptérről busszal lehet legolcsóbban bejutni a városig. Ennek a költsége 13 Euro volt, amikor mi mentünk ki. A jegyet akkor a csomagfelvevő hely és a kijárat közti jegyárusító helyen lehetett megvenni (a kijárattól jobbra). Lehet taxival is menni, de az tuti húzósabb.
3. A busz Port Maillot metró megállóig visz (egy nagyon sok emeletes épület tövében áll meg, itt bárki megmutatja, merre van a metro megálló.
4. Párizsban rengeteg metró vonal van; ha kódorogni akarsz, szabad a pálya, amig fel nem jössz, érvényes a jegyed. Ha célzottan az Austerlitz ("Oszterlik") pályaudvarra igyekszel (innen indult a vonatunk Bayonne ("Bajon") felé, akkor a legegyszerűbb útvonal:
    1-es (sárga) metróval Chateau de Vincennes felé ->  Bastille megállónál átszállni az 5-ös  (narancssárga) vonalra Place d’Italie felé -> Második megálló Gare d’Austerlitz.
3. Párizsból vonattal Bayonne-n keresztül Saint Jean Pied d’Port-ig (Magyarországon előre megváltott helyjeggyel; ez nem kötelező, de célszerű, mert Franciaországban a vonattársaságok is a fapados légitársaságokhoz hasonló rendszerben dolgoznak). Ha előre megveszed még itthon a jegyed, akkor lehet hogy valamennyi közvetítői díjat felszámol a magyar cég, de ha indulás előtt a helyszínen akarsz jegyet venni, akkor biztosan jóval többet fogsz fizetni, ráadásul ha peched van, franciául kell megértetned magad. Megrendelheted a jegyeket online is; TGV-re elővételben a www.sncf.com oldalról tudsz jegyet rendelni, amit házhoz szállítanak Magyarországra is pár napon belül!. Ugyanitt megrendelhető előre a Bayonne - Saint Jean Pied d’Port jegy is. Ha nem szeretsz neten rendelgetni, akkor vagy a Máv valamelyik Nemzetközi Jegypénztárában vehetsz jegyeket ( címeket lásd itt: www.mav-start.hu/utazas/nemzetkozi_penztar.php ) vagy a Keletinél a Wasteels-nél ( www.wasteels.hu ). Én ez utóbbit ajánlom, mert lényegesen felkészültebbek (nekünk a Nyugatinál fejenként kb. 10000 Ft-tal többet kellett volna fizetnünk, csak mert a monitor előtt ülő hölgy képtelen volt kiigazodni a látottakon)



- Visszafelé Santiago-ból Budapestre:

Nincs közvetlen repülőjárat és ha átszállásos megoldáson gondolkozol, akkor szinte minden ilyen típusú kereső olyan járatkombinációkat dob fel, amely ugyanaz napi csatlakozást (néha csupán 1-2 óra "átszállási idővel") ajánl fel. Ezt semmiképp se fogadd el, mert 2 óra még a legoptimálisabb esetben sem feltétlenül elég! Nekünk például törölték a délelőtti Santiago-Madrid járatot, s csak a délutánival tudtunk eljutni Madridig ( a repülőtársaságok ilyen esetre nem vállalnak felelősséget - illetve némelyik igen, de azok is csak saját járat-kapcsolás esetén )

1. Mi Santiago-ból Madridba a SpainAir belföldi járatával jutottunk el… (ez eléggé makett méretű kis gép volt)
2. Madridban másnapra nem volt jegy Budapest felé, így megszálltunk 2 éjszakára, amit felfoghat az ember az utiköltség részeként is, ráadásul marad egy nap kicsit körülnézni Madridban (gyönyörű, irigylésre méltóan lakható város)
3. Madridból az Air Europa gépével jöttünk Budapestre.

Szállások:



A zarándokszállások sokban függnek a vezető habitusától, az évszaktól, stb… erre nem tudunk semmiféle receptet ajánlani. Fel kell készülni a "legrosszabbra", s így csak kellemesen csalódhatsz. A "municipal", azaz önkormányzati albergue-k általában olcsóbbak, de zsúfoltabbak, kevésbé színvonalasak (viszont lényegesen több emberrel ismerkedhetsz meg, ami néha jó, néha rossz), a "magán" albergue-k általában jobban felszerelt, szebb szállások, talán kevésbé zsúfoltak. Az előbbi azonban nem szabály! Volt mindenre ellenpélda is utunk során!

A zarándokszállások zsúfoltsága erősen évszakfüggő is. Elbeszélések alapján a legtöbb (főleg "magán") albergue általában október környékén bezár és csak márciusban nyit. A téli hónapokban ugyan nincs zsúfoltság, viszont sokkal nehezebb egyes területeken az átjutás és nagyon utána kell nézni, melyik szállások vannak nyitva!!! Legoptimálisabb tavasszal és talán ősszel, mert szinte minden nyitva van, viszont még nincs olyan dömping (plusz a táj garantáltan tavasszal a legszebb például a Meseta-n). Azon "túratársak" szerint, akik megjárták már a Camino-t nyáron (főleg az utóbbi években), elfogadott nézet, hogy iszonyatos a zsúfoltság. Százával indulnak reggelente a zarándokok (sokan kora-kora hajnalban, hogy a következő helyen is legyen szállásuk, illetve ne kelljen a délutáni forróságban haladni, ám a pakolászásuk, szövegelésük miatt a többiek sem tudnak nyugodtan pihenni), nagyon hamar betelnek  a szállások, gyorsan elfogy a zuhany hőmérsékletű víz, mindenki büdösebb (sajnos kár képmutatóan bagatellizálni a problémát), illetve nagyon sok nyugat-európai csöves is útnak indul, hiszen ez a "kikapcsolódás olcsó formája". Sokan ittasan érkeznek meg a szálláshelyre, amitől mind a szag, mind a horkolás hangereje megnő. A nyári hónapok előnye talán az, hogy a szabadban is lehet éjszakázni, ha valaki mer - szerintem nyugodt, békés hely Észak-Spanyolország, tehát én (Mars) mernék -, illetve kevesebb felszerelést kell cipelni, mert nincsenek napokig tartó zivatarok.

Fisterra-i szállások:
Itt is van albergue, de fontos arra figyelni, hogy a "municipal"-ban csak akkor szállhat meg az ember, ha a közbülső (Santiago - Fisterra) zarándokszállások bélyegeztek a Credencial-ba ("kredensziál" - zarándokútlevél).

Hotel több is van:

-         Cabo Finisterre (a buszmegállótól pár lépést visszafelé),

-         Rivas (a buszmegállótól vissza addig, ahol bekanyarodott a busz - itt bal kéz felé a sarkon),

-         Áncora (a Rivas-sal szemközt),

-         Finisterre (buszmegállótól visszafelé, jobb kéz felől a második utcában),

-         Mariquito (a buszmegállóval szembe nyíló kis utcában) - itt van Internet elérési lehetőség is a bárban!,

-         López ( a Mariquito-nál tovább, egészen a tenger felé nyíló kis térig, onnan pedig bal kéz felé fel pár lépés),

-         Casa Valley (a buszmegállótól lemész a kikötő felé, a parton el jobbra, amíg meg nem látsz egy Supermercado-t (elég nagy élelmiszerbolt). Ez előtt megállsz, körülnézel és látni fogsz fent egy sárga épületet; rajta van a felirat. Mi itt szálltunk meg. Ennek az "előnye" talán az, hogy a buszmegállótól majdnem a legtávolabbi, így a tétovázókat útbaigazító helyiek szinte biztosan nem ezt ajánlják. Az élelmiszerbolt közel van, az ár is tűrhető (30 Euro volt most, 2008 májusában). Tipp: legjobb szoba talán a 32-es, mert ugyan nem a tengerre néz közvetlenül, de van saját wc, fürdőszoba, míg a tengerre nézőknek nincs. A 31-es szoba kisebb és semmi kilátása nincs.

 

Madridi szállások:

Itt az útikönyvek számtalan olcsó és drága szállást ajánlanak. Ha nem foglaltál le itthonról szobát, akkor legjobb bemenni a reptérről a Gran Via metrómegállóig, mert ennek környékén hemzseg a legtöbb kis hotel. Mi is itt szálltunk meg, a Hotel Gaudiban (Calle de Hortaleza 17.) Tipp: a térképeken és más információ forrásokon túl érdemes menet közben figyelni a kapualjakat, mert szinte minden házban van Hostel (néha több is). Nem árt felcsengetni, mert ha nincs csúcsidő - mi sajnos kifogtuk, lévén nemzeti ünnep, amikor ott jártunk -, biztosan lehet olcsóbban is szálláshoz jutni.

 

Egyéb általános hasznos tippek:



  1. Legfontosabb a jó lábbeli - lehetőleg bakancs, még ha nyáron melegebb is, mint más -, amely tartja a bokát, be van járatva és lehetőleg elég masszív talppal bír ahhoz, hogy a hegyvidékek köves ösvényein épp úgy ne törje fel a talpad, ujjaidat, mint a síkvidék római útjain (nagy kavicsokkal kirakott, döngölt utak). Ha a lábbelit jól választod ki, akkor az út fizikai megterheléseit lényegesen lecsökkentheted…
  2. Célszerű nedvesség (izzadság) elvezető zoknira beruházni - akár téli vastagabb kivitelűre, akár könnyebb nyárira -, mert ha a zokniba nem izzad meg a lábad, akkor nem puhul fel a bőröd és nehezebben törik fel. Erre a célra is legalkalmasabbak a spécibb (igaz drágább, 1500-3000 Ft-os) túrazoknik, ráadásul ezek a legkevésbé hajlamosak begyűrődésre, amely szintén gyorsan vízhólyagképződéshez vezet…
  3. Ruházat:
    alsóneműt lehetőleg 3 garnitúrát vigyél, hogy cserélhesd és ki tudd mosni;
    ha teheted, a felsőbb ruházatod (poló, nadrág) technikai anyagból készült, gyorsan száradó legyen. Ez akkor is előny, ha kimosod és akkor is, ha megázol…;
    célszerű (főleg esős időben) esőkabátot, esőnadrágot vinni …mi az RP-nál kapható, egészen kicsire összecsomagolható termékeket használtuk, de (figyelem!) ezek alá alá kell öltözni, ha hideg van!
  4. Hátizsák:
    Mindenképp olyat szerezz, aki derékon becsatolható hevederrel bír, mert akár kisebb súlynál is nagy előny, hogy tehermentesíti valamennyire a hátad, vállad.
    Bepakolásnál lehetőleg célozd meg az ideális súlyt, vagyis a hátizsákod ne nagyon legyen több a testsúlyod 10%-ánál. Sajnos mi mindketten túlléptük ezt a határt (Klau olyan 13-15%-ot vitt, Mars 16-20%-ot), s ez bizony sokat kivesz az emberből!
  5. Naptej!!! Nagyon fontos, mert még esős időben is ki-kisüt a nap és akkor nagyon tud égetni, a közvetlen nyári napsugárzásról pedig csak elképzelésünk van, de tapasztalataink alapján akkor gyilkosan égethet a nap.
  6. Fejfedő. Nem kötelező, de esőben, hidegben mindenképp célszerű! Melegben, napsütésben sem árt, bár mi a száradásra váró pólóinkból kötöttünk turbánt ("Juszuf-felszerelés"). Mindenképp védd a fejed, mert a napszúrás igencsak elveszi az ember kedvét, ráadásul veszélyes is!
  7. Mielőtt megennél bármit (száraz vagy főtt kaját, boltit vagy éttermit) ne restelld: szagold meg nyugodtan. Ha jó, friss az illata, kisebb az esélyed bármilyen hasmenésre, ételmérgezésre, ha viszont állott, büdös vagy kifejezetten dögszagú, nyugodtan add vissza! Ne szégyelld, szégyellje magát az, aki rád akarta sózni!
  8. Spanyolországban - elvileg - iható a csapvíz, de a melegvíz nem feltétlenül (pld nescafé készítéshez). Ennek oka, hogy a meleg vizet nem mindenhol a tisztított ivóvíz felmelegítésével állítják elő, van ahol kevésbé szűrt vizet használnak. Nem leszel feltétlenül beteg, de nem árt az óvatosság! Mosakodni, fogat mosni viszont nyugodtan használhatod. A szabadon folyó közkutakon jelzik, hogy fogyasztható-e a vizük:
    - Az általánosan használt piktogramok érthetőek, világosak…
    - Ha felirat van csak, akkor a
      "Potable" vagy "Si, potable" -> "Iható"
      "No potable" vagy "No traida" -> "Nem iható" ( mosakodni, gyümölgyöt megmosni jó )
      "No Controlado" -> Nem ellenőrzött.
    Mi lehetőleg kettőnknek mindig megtöltöttünk egy másfél literes kulacsot és igyekeztünk sohasem teljesen kiinni, mert bizony volt, hogy 10-15 km-en át sem bolt, sem bár, sem közkút nem volt. Tavasszal is kínzó tud lenni a szomjúság, forróságban vagy szélben (a szél szárít és folyamatosan veszted a tested vízkészletét) azonban hatványozottan gyötrő.
  9. Néhány könnyű csipeszt (ruháknak) és néhány biztosító tűt (zokniknak, alsóknak) vigyél magaddal a teregetéshez
  10. Ne felejtsd el, hogy vasárnap szinte minden bolt zárva tart! Ha nem tartalékolsz, akkor vagy étteremben tudsz csak étkezni, vagy kávézóban, bárban. Az utóbbiakban is sok helyütt jó a kaja, de értelemszerűen drágább, mintha élelmiszerboltban vásárolnál. Mi általában mindig tartottunk magunknál szárazkolbászt vagy egy-két konzervet, illetve elegendő kenyeret. Igaz, hogy plusz súly, de néha megéri. Ha nincs kajád, legalább valami édesség vagy olajos mag (mandula, mogyoró, stb…) legyen nálad; vésztartaléknak, ha nagyon leesne a vércukrod.
  11. Pénzedet lehetőleg ne egy helyen tartsd! A zarándokok általában rendes emberek, de ezt senki sem szavatolja. Pénz nélkül maradni elég kellemetlen bárhol a világon. Mi vittünk magunkkal nyakba akasztós pénztárcát (Klau intézte általában a fizetést, mivel ezt könnyebb előhalászni), illetve "titokzsebet" (Mars a nadrágja alatt, a derekára csatolva viselte; nehezebb és persze viccesebb előhalászni, mint a nyakba kötött pénztárcát, de a nagyobb összeget itt célszerű tárolni). A napi előirányzott költőpénzed hordhatod övtáskában, pénztárcában, zsebben, de a többit biztos helyre tedd lehetőleg nylon-tasakba, hogy egy komoly zuhi után is száraz maradjon. A hátizsák nem tekinthető biztos helynek, főleg ha egyedül vágsz neki az útnak, hiszen zuhanyzáskor, bevásárláskor, stb általában az ágyadon, ágyad mellett hagyod.
  12. Irataidra is vigyázz, bár arra kevesebben hajtanak, mint a pénzedre. Célszerű az iratokat és a zarándokútlevelet is vízhatlan tasakban tartani!
  13. A nagyvárosokban és fővárosokban (főleg oda- és visszautazáskor) a tömegközlekedési eszközökön légy legalább úgy résen, mint a budapesti metrón vagy 7-es buszon. Nyugat-Európában sem mindenki talpig angyal, minket simán le akartak nyúlni a zsebesek Madridban.
  14. Vigyél magaddal tűt és cérnát. Egyrészt ha elszakad valamid, meg tudod valamennyire javítani, másrészt, ha kialakul a lábadon vízhólyag, akkor a "cérnaátfűzős módszerrel" siettetheted a gyógyulást!
  15. Vízhólyagot semmiképp ne tépj fel, csak cérnázz!
  16. Ha viszel magaddal bármilyen töltőt, akkor vigyél egy kis fali elosztót is. Lehetőleg valami könnyűt. Sok helyen egy konnektor van csak a szálláson és bizony kellemetlen sorba állni. A zarándoktársak igen hálásak is egyébként az előrelátásodért, ha feszült pillanatokban előveszel egy elosztódugaszt.
  17. Ha érzékeny vagy a horkolásra (mi nem voltunk azok), akkor mindenképp vigyél füldugót. Viszont ha használod és ébreszteni akarod magad reggel telefonnal, ne felejtsd rezgőre állítani, ha nem akarsz anyázásra ébredni… ;-)
    Még itthon teszteld, hogy tudsz-e az általad vásárolt füldugóval aludni, mert van akinek bizonyos típusok fejfájást okoznak!
  18. Jó ha van nálad könnyű "váltócipő". Egyrészt az egész napos gyaloglás után jól esik levenni a bakancsot, másrészt pedig hideg időben nem árt, ha zuhanyzás után nem mezítláb ácsingózol a hideg padlón. (Melegben lehet papucsban, szandálban zuhanyozni is, ha valamennyire vízhatlan, mert gyorsan megszárad a napon és meleg időben könnyebben el is kaphatsz valami lábgombát mezítláb)
  19. Igyekezz mindig tájékozódni a következő napi etapodról. Ha viszel magaddal valamilyen útikönyvet vagy táblázatot, akkor az adatok összevetése jó alkalom az ismerkedésre, barátok, haverok szerzésére, ha pedig nem viszel semmilyen infót, akkor meg egyenesen szükségszerű. Sok szálláson lehet a következő napi távról brossúrákat, kis térképeket szerezni, venni. Ezek elég jók néha, de azért egyik sem szentírás (néha bizony pontatlanok). Érdemes átnézni, magunkkal vinni, de mindig készüljünk úgy, hogy esetleg egy településnyit tovább kell mennünk vagy 2-3 kilométert csal a térkép.
  20. Ha tervezel főzicskézni, a legtöbb helyen - ahol van konyha - találhatók edények is. Ám sem súlyban, sem anyagi ráfordításban nem megterhelő, ha viszel magaddal egy aluminium lábaskát ( lehet a Tesco-ban kapni hővédő, ráhajtható füles edénykét tetővel; nem nagy összeg, könnyű és amikor nem használod, pakolhatsz bele olyasmit, amit nem akarsz összetörni a zsákodban ).
    Ugyanígy nem túlzás egy mély műanyag vagy alu tányér, egy kanál és egy alupohár sem. Bármikor jól jöhet és nem nehéz. Az alupohár jobb, mint a műanyag, mert esetleg melegíthetsz benne vizet teának, kávénak ( csak ne feledd, hogy a füle is melegszik! ;-) )
    Mi vittünk többféle fűszert is ( igaz szeretünk is főzicskézni, meg enni ). Bors, só sok helyen van, néhol olaj is. De ezenkívül szinte semmi. Mi vittünk egy kis műanyagflakonban kb. 1 deci olajat is. Jól jött, de mondjuk arra ne számíts, hogy odakint rántotthúst fogsz sütni! :-D
  21. Gyógyszer:
    Mars sosem szed be gyógyszert, de Klau azért ragaszkodott egy-két dologhoz ( ami tényleg nem árthat ): fertőtlenítőszer, fájdalomcsillapító, lázcsillapító, széntabletta. Ezekből persze nem kell teljes garnitúrát cipelni magaddal, de ögyesen összerakva nem foglalnak sok helyet.
    Nem gyógyszer, de többször is segített Klau sajgó bokáján a BenGay ( illetve lehet más sportkrém is )
    Ugyanígy jól jöhet a ragtapasz és valamennyi fásli is ( ezek használatáról tájékozódj indulás előtt, mert azzal például több kárt okozol, mint hasznot, ha a sajgó lábadat szorosan befáslizod… )
  22. (Mars) Tudom, hogy vulgáris, tudom, hogy illetlen …de fontos …egyébként nemcsak itt, hanem minden utazáskor, illetve olyan helyzetben, ha az ember valamiért izgul, illetve folyamatosan feszült: oda kell figyelni, hogy lehetőleg szép nyugodtan (akár éjszaka közepén is, amikor nem zavarják az embert ideges zarándokok) el menj wc-re. Az ember könnyen abba a hibába esik, hogy gyorsan, kapkodva végez a kisebbik feladattal, aztán az idegen környezet, a zsúfoltság miatt kisiet, s nem szakít időt a "komolyabb" problémákra. Hiba! Három-négy nap múlva jön a "kályhacső-effektus" és akkor bánod minden addigi bűnödet. ;-)
  23. Nem árt, ha beszélsz legalább alapszinten valamilyen idegen nyelvet. A "túratársakkal" legtöbbször az angol jön be, a helyiek viszont nagyon hálásak és segítőkészek lesznek, ha beszélsz pár szót spanyolul (egyébként is azok, de így méginkább). Ha nem beszélsz idegen nyelvet és mégis szeretnél kicsit felkészülni, akkor - szerintem - inkább szavakat tanulj meg, semmint mondatokat. Erről írtunk már; ha komplett mondattal fejezed ki magad, akkor a beszélgetőpartnered joggal hiszi, hogy jól beszéled a nyelvet és bizony komplett mondatokkal (sokszor igen gyorsan) fog válaszolni …amiből persze majd semmit sem értesz.
  24. Településekre érve célszerű informálódni arról, hogy másnap reggel merre kell elhagynod a települést, hogy az Úton folytathasd tovább a gyaloglást (főleg akkor érdemes körülnézni, ha másnap hajnalban, még sötétben tervezed az indulást; nagyon gáz fejlámpával jeleket keresgélni)
  25. Nagyon klassz sötétben való pakolászáshoz a vörös fényű fejlámpa. Mi nem ilyet vittünk, de láttam zarándoktársak fején ilyet és nagyon okos ötletnek tartottam: nem zavarja fel az álmából azt, akire véletlenül rávilágítasz, viszont te ébren ugyanúgy látsz vele (igaz, olvasni biztosan nem lehet vele pl.)
  26. Hálózsákot vigyél magaddal! A zarándokszállásokon sehol nem adnak ágyneműt!
  27. Törölközőt sem adnak! ;-) Célszerű gyorsan száradó, spéci türcsit vinni ( túraboltokban kapható, de nem olcsó )
 

Árak (2008 május)



Termék

Ára Euroban

 Megjegyzés

internet elérés (fél óra)

1.00

 

 

Zarándokmenü (egyszerü, kétfogásos + édesség + bor v. víz)

8.00 - 12.00

 

 

Zarándokszállás

0 - 9.50

 

Az adományi alapon működő "donatívo"-s szállásokon Te döntöd el, mennyit adsz a kihelyezett adományi ládikóba. (Azért ne csak kabátgombot dobj be)

kenyér (.25 kg)

0.3 - 0.65

Pan (pan)

 

kenyér (.35 kg)

0.4 - 0.7

Pan (pan)

 

Tej ("teljes") - 1l

0.75 - 1.30

Leche entera (Leccse ente`ra)

Tej ("félzsíros") - 1l

0.65 - 1.20

 

Tej ("sovány") - 1l

0.65 - 1.20

 

Sajt (elöre csomagolt kékpenészes)

2.00 - 4.00

 

Sajt kimért tehén (1 kg)

8.00 - 15.00

 

Sajt kimért feles (tehén - kecske v. tehén - juh) 1 kg

9.40 - 18.00

 

Sajt kimért (kecske vagy juh) 1 kg

9.50 - 18.00

 

Bor (egyszerü asztali - de itt ez is iható, szölöböl készül) 0.75l

1.30 - 4.00

 

Bor minöségibb

3.50 - 10.00

 

Bor nagyon jó

8.00 - ->

 

 

Sör (San Miguel) dobozos 0.33 l

0.45 - 1

 

 

Sör (noném) dobozos 0.33l

0.35 - 0.8

 

 

Sör (Amstel) dobozos 0.5 l

0.6 - 1.20

 

 

Sör (Amstel)  müanyag palackos 1 l

1.05 - 1.20

 

"kolbász" elöre csomagolt 1 pár

2.80 - 4.00

Érdemes "pikant"-ot választani, az eléggé magyaros

"kolbász" kimért 1 kg

8.00 - 20.00

 

könnyü felvágottak (párizsi szerüek, pl mortadella) 1 kg

6.40 - 12.00

 

Szalámik 1 kg

8.00 - 18.00

 

kenyérlepény (töltik hússal, tonhalas krémmel, néha zöldséggel) 1 db

0.60 - 1.60

Empenada (empenyada) - con tuna (kon túna) tonhalas

bárban drágább

krumplis tojáslepény (van, hogy szendvicsben vagy adnak külön kenyeret

1.60 - 3.60

tortilla (tortíjjá)

csak bárban kapható

Tejeskávé

1.00 - 1.40

Cafe con lechee (káfé kon leccse)

csak bárban

Halkonzerv

1.00 - 3.50

pescada (peszkádá)

Kagyló konzerv

0.45 - 2.00

 

Polip konzerv

0.35 - 1.20

 

Tintahal konzerv

0.75 - 2.00

 

Olajbogyó (csomagolt)

0.35 - 0.50

 

Paradicsom 1 kg

1.80 - 2.60

tomato (tomátó)

Narancs 1 kg

1.70 - 2.60

naranja (náránhá)

Paprika (nagy, kaliforniai) 1 kg

3.10 - 3.50

 

Az árak ismeretében az útiköltséget nem számolva kb. 20 Euro/fő/nap -pal számolva kényelmesen (persze nem dőzsölve) ki lehet jönni az Úton. Ha oda- vagy visszaút során nagyobb városban vagy fővárosban akarsz megszállni, akkor azokra a napokra számolj többet (illetve a szállás is drágább, úgy kalkulálj)!

Hasznos holmik:



- Mi egy kinyomtatható Excel-táblázatot használtunk "tervezéshez", "tájékozódáshoz". Persze vannak ennél jóval részletesebb anyagok, útikönyvek, amelyeket célszerű beszerezni, megvásárolni, ha kicsit parásabb vagy. Az útvonalat nem nehéz követni, ha figyeled a jelzéseket, inkább a napi etap megtervezésekor jön jól a bővebb információ. LETÖLTÉS

- Befotóztunk egy Fisterra térképet is, bár ez elég gyengus lett. LETÖLTÉS

- Párizs metrótérképe (ott is be tudod szerezni). LETÖLTÉS

- Madrid metrótérképe (ott is be tudod szerezni, pl a reptérről ahogy mész a metróhoz ...mielőtt átmennél a kapukon van egy nagy kerek pult) LETÖLTÉS

Eltévedési lehetőségek

 
(Ahol Mi is elbizonytalanodtunk)

- Zubiri (Itt NEM kell átmenni a településre vezető hídon - hacsak nincs a faluban dolgod -, hanem a híd előtt elég élesen fel kell kanyarodni balkéz felé. Itt nagyon sokan rossz irányba mentek, aztán műúton gyalogolva jutottak el a következő településig)

- Larrasoana (Itt ugyanaz a helyzet, mint Zubirinál. NEM kell átmenni a hídon, hanem balra kanyarodva tovább az Úton)

- Fromista (Ha a központi albergue-ben szállsz meg - ami a San Martin (Szent Márton) templom szomszédságában van - nem biztos, hogy észreveszed: az út a templom túloldalán folytatódik. A zarándokszállástól is indulnak ki sárga nyilak, de azok a korábbi útvonalat követik, ami azóta megszűnt; sehova sem vezetnek)

- Calzada de Coto (A zarándokszállás - és a település is - a sztráda túloldalán van. Ha meg akarsz szállni, menj át, egyébként a sztráda ezen oldalán folytasd az utad. Ha megszálltál Calzada de Coto-ban, akkor reggel gyere vissza a hídon és indulj el tovább Berciados Del Real Camino nevű település felé, mert ugyan a sztráda ezen oldalán is továbbmehetsz - értsd, itt is van jelzett alternatív útvonal -, de van egy átkelő, ahol esős időben, áradáskor lehetetlen átjutni)

- El Burgo Renaro (Itt a sárga nyilak jelölnek albergue-t, jelölnek boltot - tienda -, s ettől kicsit elbizonytalanodik az ember. Ráadásul a város széle kicsit olyan, mintha valakinek a gazdasági udvarán mentél volna át és nagyon-nagyon sokáig nincs újabb jel, ami megerősítene. Nos az Út pedig egyszerű; tök egyenesen végigmész a falucskán és igen ...a fura településvég után a bal oldalról fákkal szegélyezett keskeny úton mész tovább - néha padokat és útköveket látsz, de jó sokáig egyiken sincs jel

- Villafranca del Bierzo ( Itt a Camino a központi tér bal oldalán halad végig, de a tér végénél hiányos a jelzés. Itt bal felé kell kanyarodni, aztán a folyó partján el a hídig - a camino átvezet a hídon)

- Santiago (A katedrálist könnyű megtalálni, mivel a Camino jelzései is odavezetnek, illetve a helyiek is szívesen útbaigazítanak. Két helyen lehet gubanc:
    A városba érve hamar észre fogod venni a "Pápák kapuját" (a Fotóink közt szerepel). Ha odamész megcsodálni, elég könnyen elvéted az utat, mert hülyén van felfestve. A helyes út a parktól jobb kéz felé folytatódik (Rua de San Lazaro).
    A másik a zarándokiroda helye ( ha nem beszélsz spanyolul vagy más idegen nyelvet, akkor nem egyszerü). Keresd meg a Katedrálist. A jobb oldali oldalkijáraton el kell hagyni, így egy lépcsőhöz jutsz, ahonnan egy kis térre kerülsz. Ezen átmész, aztán balra kanyarodsz és a sarokról már látni fogod az épületet (Oficina de la Peregrinación).

 

 





Jelzések:

A Camino általában mindenütt jól jelzett út, ám nagyvárosokban néha elbizonytalanodhatsz. vannak települések, ahol a településhatáron belül nincsenek jelek felfestve, hanem vagy "Camino Santiago" vagy "Camino Santiago de Compostela" feliratú táblák jelzik. Vigyázat!!! A "camino" szó spanyolul utat jelent, tehát más településre vezető utat is jelölhetnek "camino" szöveggel. Neked csak a Santiago-s jó! Ha bizonytalan vagy, inkább kérdezz vagy figyeld a többi zarándokot. Van ahol sem a leggyakoribb sárga nyíl, sem tábla nem jelzi az utat (Leonban, Burgos-ban pl több helyen is). Itt a helyi önkormányzatok sok helyütt a járda felületén elhelyezett kagyló szimbólummal igazítanak el.

A leggyakoribb jelzések:

A "Camino sárga nyila" (ezeket mindenhova festik, de vigyázat(!!!) néha kiegészítő szöveg is van hozzá ("albergue", "tienda", stb..), s ilyenkor nem az útvonalat, hanem az adott épület irányát jelölik ("zarándokszállás", "bolt", stb...). Erre figyelj! Ha a nyilacska stilizált kagylóval van kiegészítve, akkor biztosan jó úton haladsz! 

jel-01.jpg (71810 bytes) jel-02.jpg (73979 bytes) jel-03.jpg (85644 bytes) jel-04.jpg (80660 bytes) jel-05.jpg (53133 bytes)

Egyes tartományokban használnak "alternatív" jelzést is (piros-fehér), de ha lehet, akkor azért ezekkel légy óvatos!

jel-06.jpg (78891 bytes)

A következő nagy jelzés típus a "Caminos kő", amely tulajdonképpen egy mérföldkő, várost jelző kő vagy padkakő Camino jelzéssel kiegészítve. Itt elég sok forma látható, de ezek mindig pontosak!

jel-11.jpg (87007 bytes) jel-12.jpg (68379 bytes) jel-13.jpg (72567 bytes) jel-14.jpg (62511 bytes) jel-15.jpg (66226 bytes) jel-16.jpg (74740 bytes)

Caminos útjelző táblák (sima közlekedési-táblának tűnnek, s néha el is vannak rejtve közéjük)

jel-21.jpg (66665 bytes) jel-22.jpg (70092 bytes) jel-23.jpg (61554 bytes)

Vad helyeken, ahol másként nem oldható meg, ritka egyedi jelzés a kövekből kirakott nyíl (ez igazán akkor biztos, ha jó nagy - brahiból senki sem kínlódik órákat vele) 

jel-31.jpg (89663 bytes)

Gyakoriak a falfelületekre (villanyóraszekrényekre, kerítésekre, stb...) kirakott fésűskagylók is. Tapasztalataink szerint ezeket is leginkább a Camino útvonalán használják (valószínű, hogy erre van valamiféle szabályzat Spanyolországban)

jel-41.jpg (61680 bytes) jel-42.jpg (52429 bytes) jel-43.jpg (69215 bytes) jel-44.jpg (55850 bytes) jel-45.jpg (60941 bytes) jel-46.jpg (58896 bytes)

Sok helyen ( főleg településeken ) a járda, gyalogút felületére helyeznek el csinos fésűskagylókat. Ezek is egyértelmű jelölések, nyugodtan folytathatod az utad, ha ilyet látsz.

jel-51.jpg (83374 bytes) jel-52.jpg (65452 bytes) jel-53.jpg (44409 bytes) jel-55.jpg (62313 bytes)

...És mi van, ha az alábbi jelzést látod? Nos, állj meg és spekulálj, mert valószínű, hogy rossz felé indultál. Ez ugyanis a hibás útirányt jelöli! Sajnos előfordul, hogy korábbi útvonal módosításakor egyszerüen ilyet látsz, arrébb pár méterrel pedig elfelejtették leszedni a sárga nyilat... Mi Burgos előtt találkoztunk ilyen félreérthető jelöléssel. Mindenesetre ha ezt látod, állj meg és nézz jól körül, kérdezősködj! 

jel-61.jpg (76948 bytes)

Hasznos linkek

(rengeteg anyag van fent a neten, ezért csak a - számunkra - legjobban használhatókat tesszük fel):

Infók 1. (Teremi Balázs oldala)
Google térkép a Camino útvonaláról (albergue-kkel)

Néhány (számunkra) fontos szó, szóösszetétel, mondat (a legtöbbet Mars írta össze, Klau pedig morcogott a "hejjessírás" miatt:

Kenyér

Pan ("pan")

Tej

Leche ("leccse")

tejnél a Teljes

Entera ("enterá")

tejnél a Félzsíros

Semidesnatada ("szemi desnátádá")

tejnél a Sovány

Desnatada ("desznátádá")

Sör

Cerveza ("szervesza")

Citromlé

Lemon ("lemon")

Hús

Carne ("kárne")

Disznó

Cerdo ("szerdó")

Csirke

Pollo ("pojó")

Pulyka

Pavo("páve")

Paradicsom

Tomato ("tomátó")

Krumpli

Potato ("potátó")

Tejeskávé

Café con leche ("káfé con leccse")

Kávé

Café ("kafé")

Cukor

Azucar ("ázukár")

Cukor nélkül

Sin azucar ("szin ázukár")

Bor

Vino ("vino")

Alma

Manzana ("mánzána")

Narancs

Naranja ("náránhá")

Banán

Banana ("bánáná")

Szőlő

Uva ("uvá")

Citrom

Limon ("limón")

Sal ("szál")

Bors (de valami ilyesmi a paprika is ...valszeg nem tesznek nagy különbséget ...erős-erős ...ez Mars véleménye...)

Pimienta ("pimienta")
Pimiento ("pimiento") (Klau szerint a paprika)

Olajbogyó

Oliva ("oliva")

Kolbász

Salchicha ("szalcsika")

Sajt

Queso ("készo")

Bolt

Tienda ("tiendá")

Bolt (nagyobb)

Supermercado ("szupermerkádó")

Élelmiszer

Alimentación ("álimentászión")

Kicsi

Poco ("pokó")

Nagy

Grande ("grande")

Friss

Fresco ("freszkó")

Mennyi...

Cuanto ("kvánto")

Sok

Mucho ("múcso")

Kevés

Poco ("pokó")

Víz

Agua ("agvá")

Nem ellenőrzött víz

Agua no controlada ("ágvá no kontroládá")

Ivóvíz

Agua Potable ("ákvá potéble")

Nem ivóvíz

Agua No Potable v. Agua No traido ("ákvá no potéble" v. "ákvá no tráido")

Zarándokszállás

Albergue ("álberge")

Templom

Iglesia ("igléza")

Út - általában véve is...

Camino ("kámínó")

Útlevél

Pasaporte ("pászáporte")

Jegy

Billete ("biléte")

Bejárat

Entrada ("entrádá")

Kijárat

Salida ("szálidá")




Tovább a Napló oldalra!